Головна     Історія     Адміністрація     Структура     Сорти     Технології     Послуги     Видання     Підготовка кадрів     Довідкова інформація

 
 

«Про стан посівів сільськогосподарських культур на 10 лютого 2016 року»

Метеорологічні умови першої декади лютого були наступними. Середньодобова температура повітря склала +1,40 С за багаторічної норми -5,30 С. Мінімальні її показники становили – -30 С (08 лютого); максимальні – +80 С (2 – 3 лютого). Глибина промерзання ґрунту на 10 лютого становить 26 – 27 см. Однак поверхня ґрунту на глибину до 5 см у денні години розмерзається. Сума опадів за декаду становить 5 мм у вигляді дощу.

Сніговий покрив зберігся у північній частині області лише невеликими смугами біля обочин доріг та лісополос, і не перевищує 3 – 5% поверхні ґрунту. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння склала +0,7 - +1,20 С. Стан посівів озимих колосових культур на сьогодні є досить невизначеним. З одного боку – спостерігається масове відмирання верхньої частини листової поверхні, яка набула бурого кольору; з іншого – відрощування зразків рослин за експресметодом в 1% водному розчині цукру показує їх життєздатність.

Неоднозначною залишається ситуація на посівах, у яких відсутній вузол кущіння, яких в області налічується біля 30%. Остаточно вона може прояснитись після повного відрощування монолітів. Негативним на сьогодні є те, що протягом декади спостерігається різке коливання температури: від -3– -40 С вночі до +5– +80 С – вдень, яке є стресовим для рослин, оскільки денні температури провокують обмінні процеси, включаючи дихання, за відсутності фотосинтезу, який є джерелом енергії. Відтак, витрачаються цукри, вміст яких і без того досить низький (у вузлі кущіння – 3,5 – 4,5%). Ще більш неоднозначною є ситуація на посівах озимого ріпаку.

За попередніми даними, частина із них загинула. Співвідношення життєздатних і загиблих посівів на сьогодні не встановлено. Інформація, яка поступає із регіонів, свідчить, що найбільш висока ймовірність виживання спостерігається там, де рослини увійшли в зиму у фазі 3 – 4 пар листків з добре розвинутою кореневою шийкою, а також посіви місцевих сортів. Остаточна картина буде більш-менш ясною після відрощування монолітів. Сьогодні слід бути готовими до підживлення посівів азотними добривами. При цьому варто пам’ятати, що найбільш швидко рослинами засвоюється форма NO3, відтак, потрібно мати необхідні резерви аміачної селітри.

 

 

 

 
   
         
 
  Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН 2014  

м. Вінниця, проспект Юності, 16

(0432) 46-41-16, 46-40-10, 43-30-48

fri@mail.vinnica.ua