Головна     Історія     Адміністрація     Структура     Сорти     Технології     Послуги     Видання     Підготовка кадрів     Довідкова інформація

 
 

«Про стан посівів сільськогосподарських культур на 11 квітня 2016 року»

Метеорологічні умови першої декади квітня були наступними. Середньодобова температура повітря склала від +11,9 до +13,20 С за багаторічної норми +5,8 – +6,30 С. Мінімальні її показники становили – -1,20 С (3 квітня); максимальні – +25,80 С (8 квітня). Опади, які випали в ніч на 7 квітня, мали локальний характер і були різної інтенсивності – від 4,6 до 9,3 мм, що складає біля 14% від місячної норми квітня. Ураховуючи те, що сума березневих опадів становила біля 40% від місячної норми, режим вологозабезпечення від дощів, які випали, змінився неістотно, однак, вони мали виключно важливе значення для проростання насіння ярих культур, розвитку та росту озимих. Запаси продуктивної вологи у метровому і, особливо, в орному шарі ґрунту продовжують падати. Так, від 19 березня під озимою пшеницею вони зменшились у метровому шарі ґрунту із 194 до 148 мм; у орному шарі (0–20 см) – із 32 до 13 мм. Температура поверхні «чорного ґрунту» у денні сонячні години 8–10 квітня сягала +36–410 С.

Стан посівів озимих колосових культур помітно покращується після випадання дощів. Озимі колосові – жито, ячмінь, пшениця, сходи яких отримано до 10 жовтня, знаходяться на завершенні третього (кущіння) – початку четвертого (формування першого наземного міжвузля) етапів органогенезу. На таких посівах слід негайно завершити друге підживлення азотними добривами, а також ретельно відслідковувати фіто санітарну ситуацію, оскільки за умов, що склались, ймовірна поява борошнистої роси.

На всіх посівах доцільно продовжити моніторинг забур’яненості і, в разі потреби, оперативно провести роботи по ліквідації бур’янів. Це продиктовано на сам перед тим, що бур’яни є потужними конкурентами у боротьбі за дефіцитну вологу, а також тим, що у фазі виходу рослин у трубку ефективність внесення гербіцидів буде знижуватись.

Закінчуються оптимальні строки сівби соняшнику та цукрових буряків. У південній частині області слід приступити до сівби кукурудзи на зерно. Такий підхід, на нашу думку, є виправданим з точки зору дефіциту продуктивної вологи в орному шарі ґрунту і, особливо, на глибині загортання насіння. Нагадаємо при цьому, що ймовірність повернення травневих заморозків, які можуть застати проростки кукурудзи на поверхні ґрунту, складають у цьому регіоні 12 – 15%, а посухи в останній декаді квітня – першій декаді травня трапляються тут кожні шість років із десяти.

За прогнозами, у середині місяця очікуються рясні дощі, відтак, варто терміново завершити підживлення азотними добривами озимих колосових, а також багаторічних трав, особливо, родини тонконогових. У зв’язку з високими денними температурами ймовірна поява шкідників на посівах ріпаку озимого та інших культур родини капустяних, а тому постійний контроль за їх міграцією, яка сьогодні є надмірно активною, буде необхідним.

 

 

 

 
   
         
 
  Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН 2014  

м. Вінниця, проспект Юності, 16

(0432) 46-41-16, 46-40-10, 43-30-48

fri@mail.vinnica.ua